דילוג לתוכן הראשי

5 דברים שחייבים לדעת לפני טיול בצפון קוריאה

1. ההגעה והויזה
בצפון קוריאה  ניתן לטייל במסגרת טיול מאורגן בלבד. רוב התיירים הערביים נכנסים לצפון קוריאה דרך סין - בין אם בטיסה מבייג'ינג לפיונגיאנג (Beijing) ובין אם ברככת קרקעית דרך דנדונג שבסין. עלות הויזה והכנתה כלולים בכל טיול לקוריאה הצפונית, והתיירים מקבלים את הויזה בסין, לפני הכניסה.

2. כסף
במהלך הטיול בצפון קוריאה משתמשים רק במטבע קשה – באירו, בדולר או ברנמינבי, היואן הסיני. אין אפשרות להחליף כסף למטבע המקומי (וון צפון קוריאני), אבל בכל המקומות שאליהם נגיע נוכל לשלם במטבע זר. חשוב לדעת שצפון קוריאה מנותקת מהרשת הבין לאומית (סוויפט) בשל הסנקציות, ולכן אין כספומטים למשיכת כסף ואין אפשרות לשלם בכרטיסי אשראי. יש להביא מזומנים, עדיף בשטרות חדשים יחסית, ובטח שלא בשטרות קרועים. אפשר גם במטבעות (יורו, דולר).
המחירים בקוריאה הצפונית אינם יקרים במיוחד, אין טיפים לנותני השירות, ומאחר ובטיול המאורגן הכל כלול, אין צורך להביא כסף ליום-יום, אלא למזכרות בלבד, או למשקאות שאינם כלולים בטיול במסעדות ובבתי המלון.

3. מתי לטייל
צילום באדיבות יונתן רייך
קוריאה משתרעת בקו רוחב 38  עד 42, כלומר חורף קר מאד, ועונות מעבר קרירות ונוחות. עונת הטיול בקוריאה הצפונית מתחילה רשמית מסוף פברואר עד סוף נובמבר. חודשי הקייץ הם הגשומים יותר, כשרוב המשקעים יורדים ביולי ואוגוסט.
עם זאת, מומלץ להגיע בהתאם לחגים המקומיים ולא בהתאם לעונות השנה, שכן החגים פותחים בפנינו צוהר מיוחד בו נוכל להפגש עם המקומיים בצורה בלתי אמצעית ולהתשתתף בחגיגיות. החגים העיקריים הם
·         16 פברואר - יום ההולדת של קים ג'ונג איל
·         8 אפריל - מרתון פיונגיאנג
·         15 אפריל - יום ההולדת של קים איל סונג, מייסד והנשיא הנצחי של צפון קוריאה
·         25 לאפריל - יום הקמת הצבא
·         1 למאי - חג הפועלים
·         27 יולי - יום הנצחון (חתימה על הסכם הפסקת האש במלחמת קוריאה)
·         פסטיבל הבירה (לא כל שנה, בדרך כלל יולי עד אוגוסט)
·         15 לאוגוסט - יום הנצחון על יפן
·         10 לאוקטובר - יום הקמת מפלגת הפועלים
·         24 דצמבר - יום ההולדת של קים ג'ונג סוק (אשתו של קים איל סונג)

4. הטיול עצמו
כמדינה בעלת כלכלה מפוקחת, כל נותני השירותים במהלך הטיול, כמו כמעט כל שאר מהכלכלה, הנם בבעלות המדינה. האוטובוסים, המסעדות, המלונות והאתרים כולם בנויים לשרת תיירים מערביים בצורה נאותה. יש להבין שהמדינה כולה נמצאת במשטר צנע, אך התיירים יהנו מהמיטב שקוריאה הצפונית יכולה להציע.
לכל קבוצה ייתלוו מספר מדריכים מקומיים דוברי אנגלית שוטפת, שתפקידם יהיה גם להעביר את החומר ההדרכתי, גם לפתור כל בעיה מנהלתית, וגם להשגיח שאנו מכבדים ומצייתים לכללי המדינה. לעתים תהיה תחושה של השגחת "האח הגדול" אבל לרוב המחיצות נופלות מהר והתחושה נעלמת.
למרות שהמחיצות האישיות נופלות, מצופה מהבקרים לא לבקר את השליטים בהווה או בעבר באופן ישיר. מהנסיון האישי שלי, ניתן להעלות נושאים שנויים במחלוקת רבים לשיחה, בצורה דיפלומטית ומכובדת, ובלי לבקר באופן ישיר את שושלת קים.
אין קליטה סלולרית בקוריאה, ואין גישה שלאינטרנט משום מקום. בחלק מהמלונות יש ערוצים זרים בטלוויזיה, וגם הם במשורה. למעשה, הניתוק המוחלט מהמערב היא אחת החוויות החזקות מהטיול בצפון קוריאה. עם זאת, כמעט מכל מלון ניתן יהיה להתקשר הביתה, במחירים סבירים (כדולר וחצי לדקה).

5. בריאות ובטיחות
למרות שיש בפיונגיאנג בית חולים לזרים ברובע הדיפלומטי, השאיפה תהיה לבצע פינוי מוטס מהיר, לפחות לבייג'ינג.
רוב חברות הביטוח יוכלו לספק ביטוח הכולל את צפון קוריאה ופינוי במחירים רגילים. יש לזכור כי מאחר וצפון קוריאה מנותקת מהמערכת הכלכלית העולמית, לא ניתן יהיה לשלם על אשפוזים וכדומה בצורה של העברות בנקאיות או כרטיסי אשראי. תשאלו את המדריך הישראלי שלכם על הנקודה הזו.
מבחינת הבטיחות ברחוב לתייר ולמטייל - הצפון קוריאנים ישרים ביותר ושומרי חוק (יש האומרים בשל המשטר הנוקשה). כתוצאה מכך צפון קוריאה היא מדינה בטוחה ביותר, אין כלל פשיעה כנגד בזרים, ואם אנחנו לא נעשה שטויות ונעבור על חוקי המדינה בצורה קיצונית, הטיול יעבור בצורה חלקה.תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

סקירת השבוע שעבר בטאיוואן (12-18 אוגוסט 2017)

הפסקת החשמל הגדולה   בשבוע שעבר  דיברנו על נושא איכות  הסביבה ובעיית החשמל בטאיוואן, שנראה שרק הולכת ומחמירה. ביום שלישי השבוע היו מספר הפסקות חשמל בטאיוואן שהשפיעו (ביחד) על 7 מליון אזרחים. מתחילים אף לדבר על השפעה של הנושא על פיתוח עתידי של קווי רכבת עילית ותחתית, שכן הם כולם מונעים בחשמל. שתי הערות על האוניבסיאדה Formosan Black Bear האוניברסיאדה נפתחה אתמול (19 לאוגוסט) עם נוכחות יחסית די דלילה מבחינת עילית הספורט העולמי. סין, אגב, נמנעה מלשלוח משלחת לטאיוואן. בכל מקרה, ישנו שיח ער האם האוניברסיאדה תשיג את המטרות שהממשלה הציבה לה – להעלות את המודעות לטאיוואן בעולם ולהביא עוד תיירים. למעשה האוניברסיאדה היא חלק ממה שקרוי "דיפלומטית התרבות" של טאיוואן. מדובר על מדינינות בה המדינה, כתוצאה מחסימת הקשרים הדיפלומטיים על ידי סין העממית, פועלת נמרצות בשטח התרבותי כחלופה לדו שיח דיפלומטי. ובאותו עניין - עיריית טאיג'ונג הודיעה השבוע כי הם מצפים ל 1.5 מליון מבקרים בתערוכת הפרחים העולמית שהם יארחו שם בשנה הבאה. רוב האורחים צפויים להיות יפנים וסינים מסין העממית.

קניות בטאיפיי

ברור לי שאני לא ממש מבין בקניות, קונה גרוע ובכלל בעל מוגבלות חמורה בכל מה שקשור לשופינג. אבל תמיד שואלים מה יש לקנות ואיפה בטאייפי, ועם השנים למדתי לענות... הרשימות כאן הם חלקיות – ואם יש למישהו המלצות נוספת, אנא תוסיפו אתה ההמלצות בתגובות. מותגים האזור החדש יחסית של טאיפיי הוא   שינג אי שממזרח לרחוב קילונג. שם נמצא מגדל ה 101, שם יש מספר לא קטן של חנויות כלבו ענקיות. זה המקום לחפש מותגים בין-לאומיים, כמו גם מקומיים. אם נרצה להתמקד במקום אחד שממנו אפשר להתחיל לשוטט - להתחיל בחנות הכלבו היפאנית מיצוקושי, להמשיך משם צפונה לאורך המדרחוב. כתובת מדוייקת: 新光三越台北信義新天地 A11 Shin Kong Mitsukoshi Xinyi Place A11   שוק שתיירים אוהבים אחד המקומות האהובים על תיירים הוא אזור הקניות וו פן פו. רחוב שלם של חנויות סיטונאיות וקמעוניות של בגדים ומתנות במחירים מפתיעים. הסמטא מתחילה ברחוב סונג שאן, ולא כדאי להגיע מוקדם מדי, כי הרבה חנויות נפתחות רק בצהריים. השם, אגב, בעל הסטוריה מעניינת - חמש משפחות של ילידים קנו את הקרקע שם בתקופת שושלת צ'ינג, ובמשך שנים המקום היה שוק של

טייפונים בטאיוואן

טאיוואן מסומנת בחץ, הטייפון מצפון מזרח לאי אל חופי טאיוואן הגיע בשבוע שעבר הסופה הטרופית טאלים ( TALIM ), ולמרות שלא עברה באי אלא מצפון לו תפסה מקום מרכזי בכל מהדורות החדשות - המקומיות והארציות כאחד. גשמים עזים המלווים מערכת מזג אוויר זו ירדו בחלקים מהאי למשך 24 שעות. מי שגר בטאיוואן זוכר לטובה את השבוע שלפני כל טייפון או אחרי כל טייפון, שכן הסופה פועלת כשואב אבק ענקי, והשמיים בהירים ונטולי עננות. אז מה זה טייפון, ומה יכולים לעשות המבקרים? במטאורולוגיה, סופה טרופית (הנקראת בפי תושבי מדינות שונות הוריקן, טייפון או ציקלון טרופי) היא סוג של ציקלון הנוצר באזורים הטרופיים, שקוטרו האופייני נע בין 100 ל-2,000 קילומטרים (ׁׁמתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית).  סופות הטייפון בטאיוואן מתאפיינים בקוטר של מאות קילומטרים ספורים, והן מגיעות ממזרח ממוצע של 100 שנים מראה כי יש 3-4 טייפונים בשנה, בעיקר ביולי-אוגוסט-סמפמבר, אבל גם בחודשים אחרים. חודש אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר ממוצע טייפונים בחודש