דילוג לתוכן הראשי

נחשים בטאיוואן

פגשתי נחשים רבים בטאיוואן - בעיקר בשבילים ההררים ובאיזורים הפראיים של האי המיוחד הזה.

ישנם כ 15 מיני נחשים ארסיים בטאיוואן מתוך קרוב ל 50 מינים שונים. ללא ספק מספר לא קטן עבור אי מבודד, שגדלו פי אחד וחצי ממדינת ישראל.
לשם השוואה, בישראל, עם כל סוגי האקלים שבה ועם העובדה שהיא מהווה גשר יבשתי בין יבשות שונות, יש בסך הכל 9 נחשים ארסיים מתוך מספר מינים דומה.

אולי זה מה שהוביל לאגדה האורבנית שמקור הנחשים הארסיים בטאיוואן בתקופת השלטון היפני, שהביא נחשים ארסיים מרחבי האמפריה היפנית לטאיוואן. שם, במעבדה לחליבת ארס והכנת נסיובים שהוקמה באוניברסיטה הקיסרית של טאי-הו-קו ביאנג מינג שאן, ליד טאיפיי, חקרו אותם וחלבו אותם.

אותה אגדה מספרת שעם הנצחון האמריקאי שיחררו היפנים (או שמא היו אלו האמריקאים) את כל הנחשים לטבע הטאיוואני, ומאז בטאיוואן מצויים מיני נחשים ארסיים רבים.


האוניברסיטה הקיסרית של טאי-הו-קו היא כיום אוניברסיטת טאיוואן, הוקמה בשנות העשרים, והייתה בה מעבדה לחליבת נחשים ולהכנת נסיובים. המעבדה מוקמה במה שמכונה היום "הגבעות השחורות" ליד הגראנד הוטל, למרגלות הר יאנג מינג שאן.
שניים מאנשי הצוות, מחלוצי הרפואה הטאיוואנית, פרופ' דו, ופרופ' לי (שניהם קיבלו את תואר הדוקטור שלהם באוניברסיטת טוקיו), פרסמו את יומן העבודה שלהם בשנות השמונים לחייהם. ביומן מפורטים מיני הנחשים שבהם טיפלו ושאת הארס שלהם חלבו וחקרו, וברור שאין שם שום נחש זר לאי.

נפגשתי עם לא מעט נחשים בשבילים ההררים של האי המיוחד הזה, אבל בסופו של דבר היה זה אפעה מגוון במדבר הירדני שהכיש אותי...בתמונה למטה - ידיים מקועקעות של בת שבט ה"פאיוואן", שבט ילידים מדרום טאיוואן. צפע גומות הנקרא "מאה צעדים" (Deinagkistrodon acutus) נחשב לאחד מהטוטמים השבטיים שלהם. (מתוך הבלוג של לארס קרוטק)תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

טאיוואן למטיילים (בתחבורה ציבורית)

הכנות או דברים לעשות עם הנחיתה: 1)       גוגל טאנסלייט, להוריד אפליקציה + מילון אחד או שניים, מהאפליקציה. אם האפליקציה והמילונים מותקנים בנייד אין צורך ברשת. 2)       קנייה (כבר בשדה התעופה) של כרטיס איזי כארד לתחבורה ציבורית. אפשר לטעון אותו בכל מקום בחנויות של 7-11 הנפוצות מאד. 3)       עדיין בשדה - הרשמה לרשת הווי-פי החינמית של טאיוואן - HI-FI או דומה. ההרשמה תאפשר לנו להתשמש בווי-פיי חינמי ציבורי ברחבי האי, כמעט בכל עיר. 4)       לקחת מפות מעמדת המידע לתיירים. יש מפה אחת של כל האי, ויש (עדיף) את טאיוואן מחולקת לשלוש - צפון, דרום ומרכז. כמובן שלקחת מפות של העיר/ערים למי שחושב על פרק זמן ארוך בטאיוואן, יש אפליקציה של אוטובוסים ותחבורה ציבורית, מומלץ לבקש בשדה שיורידו לכם ושיסבירו לכם את השימוש. ביגוד וציוד טיולים את טאיוואן חוצה חוג הסרטן, מה שהופך את טאיוואן למדינה סוב-טרופית. עם זאת, רכס ההרים המרכזי בטאייוואן כולל לא מעט פסגות מעל 3.5 ק"מ, חלקם מושלגים בחורף באופן קבוע. בעבר טאיוואן הייתה חווה כ 10-15 טאיפונים בשנה, בין החודשים יולי לספטמבר. בשנים האחרונ

טייפונים בטאיוואן

טאיוואן מסומנת בחץ, הטייפון מצפון מזרח לאי אל חופי טאיוואן הגיע בשבוע שעבר הסופה הטרופית טאלים ( TALIM ), ולמרות שלא עברה באי אלא מצפון לו תפסה מקום מרכזי בכל מהדורות החדשות - המקומיות והארציות כאחד. גשמים עזים המלווים מערכת מזג אוויר זו ירדו בחלקים מהאי למשך 24 שעות. מי שגר בטאיוואן זוכר לטובה את השבוע שלפני כל טייפון או אחרי כל טייפון, שכן הסופה פועלת כשואב אבק ענקי, והשמיים בהירים ונטולי עננות. אז מה זה טייפון, ומה יכולים לעשות המבקרים? במטאורולוגיה, סופה טרופית (הנקראת בפי תושבי מדינות שונות הוריקן, טייפון או ציקלון טרופי) היא סוג של ציקלון הנוצר באזורים הטרופיים, שקוטרו האופייני נע בין 100 ל-2,000 קילומטרים (ׁׁמתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית).  סופות הטייפון בטאיוואן מתאפיינים בקוטר של מאות קילומטרים ספורים, והן מגיעות ממזרח ממוצע של 100 שנים מראה כי יש 3-4 טייפונים בשנה, בעיקר ביולי-אוגוסט-סמפמבר, אבל גם בחודשים אחרים. חודש אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר ממוצע טייפונים בחודש

סקירת השבוע שעבר בטאיוואן (12-18 אוגוסט 2017)

הפסקת החשמל הגדולה   בשבוע שעבר  דיברנו על נושא איכות  הסביבה ובעיית החשמל בטאיוואן, שנראה שרק הולכת ומחמירה. ביום שלישי השבוע היו מספר הפסקות חשמל בטאיוואן שהשפיעו (ביחד) על 7 מליון אזרחים. מתחילים אף לדבר על השפעה של הנושא על פיתוח עתידי של קווי רכבת עילית ותחתית, שכן הם כולם מונעים בחשמל. שתי הערות על האוניבסיאדה Formosan Black Bear האוניברסיאדה נפתחה אתמול (19 לאוגוסט) עם נוכחות יחסית די דלילה מבחינת עילית הספורט העולמי. סין, אגב, נמנעה מלשלוח משלחת לטאיוואן. בכל מקרה, ישנו שיח ער האם האוניברסיאדה תשיג את המטרות שהממשלה הציבה לה – להעלות את המודעות לטאיוואן בעולם ולהביא עוד תיירים. למעשה האוניברסיאדה היא חלק ממה שקרוי "דיפלומטית התרבות" של טאיוואן. מדובר על מדינינות בה המדינה, כתוצאה מחסימת הקשרים הדיפלומטיים על ידי סין העממית, פועלת נמרצות בשטח התרבותי כחלופה לדו שיח דיפלומטי. ובאותו עניין - עיריית טאיג'ונג הודיעה השבוע כי הם מצפים ל 1.5 מליון מבקרים בתערוכת הפרחים העולמית שהם יארחו שם בשנה הבאה. רוב האורחים צפויים להיות יפנים וסינים מסין העממית.