דילוג לתוכן הראשי

נחשים בטאיוואן

פגשתי נחשים רבים בטאיוואן - בעיקר בשבילים ההררים ובאיזורים הפראיים של האי המיוחד הזה.

ישנם כ 15 מיני נחשים ארסיים בטאיוואן מתוך קרוב ל 50 מינים שונים. ללא ספק מספר לא קטן עבור אי מבודד, שגדלו פי אחד וחצי ממדינת ישראל.
לשם השוואה, בישראל, עם כל סוגי האקלים שבה ועם העובדה שהיא מהווה גשר יבשתי בין יבשות שונות, יש בסך הכל 9 נחשים ארסיים מתוך מספר מינים דומה.

אולי זה מה שהוביל לאגדה האורבנית שמקור הנחשים הארסיים בטאיוואן בתקופת השלטון היפני, שהביא נחשים ארסיים מרחבי האמפריה היפנית לטאיוואן. שם, במעבדה לחליבת ארס והכנת נסיובים שהוקמה באוניברסיטה הקיסרית של טאי-הו-קו ביאנג מינג שאן, ליד טאיפיי, חקרו אותם וחלבו אותם.

אותה אגדה מספרת שעם הנצחון האמריקאי שיחררו היפנים (או שמא היו אלו האמריקאים) את כל הנחשים לטבע הטאיוואני, ומאז בטאיוואן מצויים מיני נחשים ארסיים רבים.


האוניברסיטה הקיסרית של טאי-הו-קו היא כיום אוניברסיטת טאיוואן, הוקמה בשנות העשרים, והייתה בה מעבדה לחליבת נחשים ולהכנת נסיובים. המעבדה מוקמה במה שמכונה היום "הגבעות השחורות" ליד הגראנד הוטל, למרגלות הר יאנג מינג שאן.
שניים מאנשי הצוות, מחלוצי הרפואה הטאיוואנית, פרופ' דו, ופרופ' לי (שניהם קיבלו את תואר הדוקטור שלהם באוניברסיטת טוקיו), פרסמו את יומן העבודה שלהם בשנות השמונים לחייהם. ביומן מפורטים מיני הנחשים שבהם טיפלו ושאת הארס שלהם חלבו וחקרו, וברור שאין שם שום נחש זר לאי.

נפגשתי עם לא מעט נחשים בשבילים ההררים של האי המיוחד הזה, אבל בסופו של דבר היה זה אפעה מגוון במדבר הירדני שהכיש אותי...בתמונה למטה - ידיים מקועקעות של בת שבט ה"פאיוואן", שבט ילידים מדרום טאיוואן. צפע גומות הנקרא "מאה צעדים" (Deinagkistrodon acutus) נחשב לאחד מהטוטמים השבטיים שלהם. (מתוך הבלוג של לארס קרוטק)תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

טאיוואן למטיילים (בתחבורה ציבורית)

הכנות או דברים לעשות עם הנחיתה: 1)       גוגל טאנסלייט, להוריד אפליקציה + מילון אחד או שניים, מהאפליקציה. אם האפליקציה והמילונים מותקנים בנייד אין צורך ברשת. 2)       קנייה (כבר בשדה התעופה) של כרטיס איזי כארד לתחבורה ציבורית. אפשר לטעון אותו בכל מקום בחנויות של 7-11 הנפוצות מאד. 3)       עדיין בשדה - הרשמה לרשת הווי-פי החינמית של טאיוואן - HI-FI או דומה. ההרשמה תאפשר לנו להתשמש בווי-פיי חינמי ציבורי ברחבי האי, כמעט בכל עיר. 4)       לקחת מפות מעמדת המידע לתיירים. יש מפה אחת של כל האי, ויש (עדיף) את טאיוואן מחולקת לשלוש - צפון, דרום ומרכז. כמובן שלקחת מפות של העיר/ערים למי שחושב על פרק זמן ארוך בטאיוואן, יש אפליקציה של אוטובוסים ותחבורה ציבורית, מומלץ לבקש בשדה שיורידו לכם ושיסבירו לכם את השימוש. ביגוד וציוד טיולים את טאיוואן חוצה חוג הסרטן, מה שהופך את טאיוואן למדינה סוב-טרופית. עם זאת, רכס ההרים המרכזי בטאייוואן כולל לא מעט פסגות מעל 3.5 ק"מ, חלקם מושלגים בחורף באופן קבוע. בעבר טאיוואן הייתה חווה כ 10-15 טאיפונים בשנה, בין החודשים יולי לספטמבר. בשנים האחרונ

קניות בטאיפיי

ברור לי שאני לא ממש מבין בקניות, קונה גרוע ובכלל בעל מוגבלות חמורה בכל מה שקשור לשופינג. אבל תמיד שואלים מה יש לקנות ואיפה בטאייפי, ועם השנים למדתי לענות... הרשימות כאן הם חלקיות – ואם יש למישהו המלצות נוספת, אנא תוסיפו אתה ההמלצות בתגובות. מותגים האזור החדש יחסית של טאיפיי הוא   שינג אי שממזרח לרחוב קילונג. שם נמצא מגדל ה 101, שם יש מספר לא קטן של חנויות כלבו ענקיות. זה המקום לחפש מותגים בין-לאומיים, כמו גם מקומיים. אם נרצה להתמקד במקום אחד שממנו אפשר להתחיל לשוטט - להתחיל בחנות הכלבו היפאנית מיצוקושי, להמשיך משם צפונה לאורך המדרחוב. כתובת מדוייקת: 新光三越台北信義新天地 A11 Shin Kong Mitsukoshi Xinyi Place A11   שוק שתיירים אוהבים אחד המקומות האהובים על תיירים הוא אזור הקניות וו פן פו. רחוב שלם של חנויות סיטונאיות וקמעוניות של בגדים ומתנות במחירים מפתיעים. הסמטא מתחילה ברחוב סונג שאן, ולא כדאי להגיע מוקדם מדי, כי הרבה חנויות נפתחות רק בצהריים. השם, אגב, בעל הסטוריה מעניינת - חמש משפחות של ילידים קנו את הקרקע שם בתקופת שושלת צ'ינג, ובמשך שנים המקום היה שוק של

חודש הרוחות, תחבורה ציבורית בטאיוואן, ועוד (רוח) מן העבר

סקירת השבוע שעבר בטאיוואן (9-23 ספטמבר 2017) בשבוע שעבר התכנסה ועידת ה DPP בטאיוואן - אבל, לפני שנמשיך, כמה מילות רקע: בטאיוואן שני צידי המתרס הפוליטי לא נחלקים בשאלות כלכליות או חברתיות, אלא בעיקר בשאלת עצמאותה של טאיוואן מסין. בצד אחד עומדת המפלגה הלאומנית, ה KMT ( Kuomintang ), והמפלגות הלוויוניות שלה, ומנגד המפלגה הדמוקרטית, ה DPP ( Democratic Progressive Party ) ומפלגות הלווין שמסביבה. בצורה גסה ניתן לומר כי הגוש של ה KMT , הנקרא גם "הגוש הכחול" הוא בעד איחוד מחדש עם סין, בתנאים הנוחים לטאיוואן, אילו הגוש הירוק, כלומר ה DPP ומפלגות הלווין שלה, בעד טאיוואן כישות מדינית עצמאית בנפרד מסין. ובכן, בשבוע שעבר התכנסה מפלגת ה DPP , השולטת היום בפרלמנט ובמוסד הנשיאות, ובין שלל הנושאים הפוליטיים עלה נושא כמו רוח רפאים מן העבר... צ'ן שואי-ביאן כיהן כראש עיריית טאיפיי מטעם 'המפלגה הדמוקרטית המתקדמת' ושנתיים לאחר מכן, בין 2000 ל 2008, כיהן כנשיא טאיוואן. הוא היה הנשיא הטיאוואני הראשון ואיש ה DPP הראשון לכהן במשרה זו ולעמוד בראש הפירמידה השילטונית בטא