דילוג לתוכן הראשי

קטנה מילא, אבל למה מסתורית?


באחד הפרסומים של טיולים לטאיוואן ראיתי את המשפט "טיול לאחות הקטנה והמסתורית של סין" .
קטנה, זה ברור – אי בגודל של ישראל וחצי מול כמעט כל מזרח אסיה (ועוד לא דיברנו על 23 מליון מול 1.3 מיליארד)
והשאלה היא כמובן - למה מסתורית? הרי טאיוואן נוכחת "על המדפים" במערב למעלה מ 50 שנה...
ובכן, בסקרים שונים שעשיתי בין מטיילים בטאיוואן, ראיתי שאכן הידיעות שלנו לוקות בחסר, וזה ישר הקפיץ לזכרוני את סיפור ה"שגריר" הראשון של טאיוואן למערב.
ג'ורג פסלמנזר
מפה מספרו של ג'ורג פסלמנזר

במאה ה 17 פורמוזה, כפי שנקראה טאיוואן בפי המערב, הייתה מסתורית בצורה שקשה להבין בימינו. למרות שההולנדים והספרדים הקימו שם תחנות סחר וסחורות מהמזרח הגיעו לאירופה, הרי ידיעות גיאוגרפיות אמיתיות לא היו, גם לא בקרב האצולה.
ממש בתחילת המאה ה 18 הגיע לאנגליה אחד, ג'ורג' פסלמנזר (
George Psalmanazar) והכריז על עצמו כעל שגריר ממדינת פורמוזה הרחוקה.
ג'ורג' עצמו היה גבה קומה, בלונדיני, דובר לטינית, אנגלית, צרפתית ואיטלקית, אבל כל זאת לא הפריע לו - הוא הסביר כי המעמד העליון בפורמוזה הוא בהיר עור ומתגורר במבנים סגורים או מתחת לאדמה. הוא "דיבר" בשפה המקומית של פורמוזה, הנקראת "פורמוזה פראית", הוא הציג את האלפבית הפורמוזי לעולם, כתב ספרים והיה מקובל בקרב האצולה והמעמד הגבוה האנגלי.
ג'ורג פסלמנזר
האלפבית הטאיוואני ע"פ ג'ורג פסלמנזר

יכול להיות שהעבר שלו כמתחזה (הוא התחזה לאירי, ולאחר מכן לשגריר יפן באיטליה רק כמה שנים לפני כן) עזר לו, אבל העובדה היא שהוא שמר על עקביות ב"שפה" ובסיפורים, וקובץ ה"עובדות" שסיפר, שהיו מעין מיש-מש של אגדות מאיה, דרום צרפת וסין, נתפסו כאמת מדעית.
פלסמנזר הוזמן לשאת דברים מול "החברה המלכותית", שם הגן על ספרו וסיפוריו בפני סיר אדמונד היילי בכבודו ובעצמו, ויוקרתו רק גדלה. ישועים שהגיעו מהמזרח ושחלקו על סיפוריו הגדילו, למרבה הפלא, את הפופולריות שלו, שכן הם נתפסו כעויינים לאנגליה ולממסד האנגלי.
בערוב ימיו הודה ג'ורג' פלסמנזר בכך שהוא בעצם היה מתחזה (ועדיין היו לו מעריצים רבים), ובספר שכתב (שפורסם לאחר מותו) גלל את קורותיו כמתחזה מקצועי.

הנה לנו אנקדוטה היסטורית שמראה שפייק ניוז הם לא המצאה של המאה ה 21, שטאיוואן הייתה (וכנראה נשארה) מסתורית לנו, המערביים, ולכולם יש משיכה לסיפורים טובים, לא משנה הבסיס המדעי שלהם
  

ג'ורג פסלמנזר
ג'ורג פסלמנזר
זאביק פוקס הוא מדריך טיולים, התגורר בטאיוואן שנים רבות והדריך בה  טיולים רבים.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

טאיוואן למטיילים (בתחבורה ציבורית)

הכנות או דברים לעשות עם הנחיתה: 1)       גוגל טאנסלייט, להוריד אפליקציה + מילון אחד או שניים, מהאפליקציה. אם האפליקציה והמילונים מותקנים בנייד אין צורך ברשת. 2)       קנייה (כבר בשדה התעופה) של כרטיס איזי כארד לתחבורה ציבורית. אפשר לטעון אותו בכל מקום בחנויות של 7-11 הנפוצות מאד. 3)       עדיין בשדה - הרשמה לרשת הווי-פי החינמית של טאיוואן - HI-FI או דומה. ההרשמה תאפשר לנו להתשמש בווי-פיי חינמי ציבורי ברחבי האי, כמעט בכל עיר. 4)       לקחת מפות מעמדת המידע לתיירים. יש מפה אחת של כל האי, ויש (עדיף) את טאיוואן מחולקת לשלוש - צפון, דרום ומרכז. כמובן שלקחת מפות של העיר/ערים למי שחושב על פרק זמן ארוך בטאיוואן, יש אפליקציה של אוטובוסים ותחבורה ציבורית, מומלץ לבקש בשדה שיורידו לכם ושיסבירו לכם את השימוש. ביגוד וציוד טיולים את טאיוואן חוצה חוג הסרטן, מה שהופך את טאיוואן למדינה סוב-טרופית. עם זאת, רכס ההרים המרכזי בטאייוואן כולל לא מעט פסגות מעל 3.5 ק"מ, חלקם מושלגים בחורף באופן קבוע. בעבר טאיוואן הייתה חווה כ 10-15 טאיפונים בשנה, בין החודשים יולי לספטמבר. בשנים האחרונ

קניות בטאיפיי

ברור לי שאני לא ממש מבין בקניות, קונה גרוע ובכלל בעל מוגבלות חמורה בכל מה שקשור לשופינג. אבל תמיד שואלים מה יש לקנות ואיפה בטאייפי, ועם השנים למדתי לענות... הרשימות כאן הם חלקיות – ואם יש למישהו המלצות נוספת, אנא תוסיפו אתה ההמלצות בתגובות. מותגים האזור החדש יחסית של טאיפיי הוא   שינג אי שממזרח לרחוב קילונג. שם נמצא מגדל ה 101, שם יש מספר לא קטן של חנויות כלבו ענקיות. זה המקום לחפש מותגים בין-לאומיים, כמו גם מקומיים. אם נרצה להתמקד במקום אחד שממנו אפשר להתחיל לשוטט - להתחיל בחנות הכלבו היפאנית מיצוקושי, להמשיך משם צפונה לאורך המדרחוב. כתובת מדוייקת: 新光三越台北信義新天地 A11 Shin Kong Mitsukoshi Xinyi Place A11   שוק שתיירים אוהבים אחד המקומות האהובים על תיירים הוא אזור הקניות וו פן פו. רחוב שלם של חנויות סיטונאיות וקמעוניות של בגדים ומתנות במחירים מפתיעים. הסמטא מתחילה ברחוב סונג שאן, ולא כדאי להגיע מוקדם מדי, כי הרבה חנויות נפתחות רק בצהריים. השם, אגב, בעל הסטוריה מעניינת - חמש משפחות של ילידים קנו את הקרקע שם בתקופת שושלת צ'ינג, ובמשך שנים המקום היה שוק של

חודש הרוחות, תחבורה ציבורית בטאיוואן, ועוד (רוח) מן העבר

סקירת השבוע שעבר בטאיוואן (9-23 ספטמבר 2017) בשבוע שעבר התכנסה ועידת ה DPP בטאיוואן - אבל, לפני שנמשיך, כמה מילות רקע: בטאיוואן שני צידי המתרס הפוליטי לא נחלקים בשאלות כלכליות או חברתיות, אלא בעיקר בשאלת עצמאותה של טאיוואן מסין. בצד אחד עומדת המפלגה הלאומנית, ה KMT ( Kuomintang ), והמפלגות הלוויוניות שלה, ומנגד המפלגה הדמוקרטית, ה DPP ( Democratic Progressive Party ) ומפלגות הלווין שמסביבה. בצורה גסה ניתן לומר כי הגוש של ה KMT , הנקרא גם "הגוש הכחול" הוא בעד איחוד מחדש עם סין, בתנאים הנוחים לטאיוואן, אילו הגוש הירוק, כלומר ה DPP ומפלגות הלווין שלה, בעד טאיוואן כישות מדינית עצמאית בנפרד מסין. ובכן, בשבוע שעבר התכנסה מפלגת ה DPP , השולטת היום בפרלמנט ובמוסד הנשיאות, ובין שלל הנושאים הפוליטיים עלה נושא כמו רוח רפאים מן העבר... צ'ן שואי-ביאן כיהן כראש עיריית טאיפיי מטעם 'המפלגה הדמוקרטית המתקדמת' ושנתיים לאחר מכן, בין 2000 ל 2008, כיהן כנשיא טאיוואן. הוא היה הנשיא הטיאוואני הראשון ואיש ה DPP הראשון לכהן במשרה זו ולעמוד בראש הפירמידה השילטונית בטא